niedziela, 12 marca 2017

Mao

"Rozgniewane bożyszcze mściwie chciało podpalić całe miasto w 15-tym dniu pierwszego miesiąca ksieżycowego. Wówczas jeden z trzeźwo myślących mieszkanców zmobilizował ludność do zapalenia o zmierzchu na ulicach czerwonych lampionów i zawieszenia ich na drzwiach domów. Złośliwy bożek sądząc, że całe miasto jest już w płomieniach wycofał się ze swego groźnego planu.

Jest to jedna z wielu legend wyjaśniających pochodzenie ŚWIĘTA LAMPIONÓW.

Dzisiaj w Chinach na tę okazję ulice sa barwnie wystrojone w kolorze czerwonym. O zmierzchu dzieci wraz z rodzicami przechadzają się trzymając w rękach czerwone lampiony (huādēng – 花灯)
W tym dniu wszyscy delektują się tradycyjną potrawą yuánxiāo (元宵). Są to kulki z kleistego ryżu o słodkimi sezamowym lub arachidowym nadzieniu symbolizującymi całość i jedność rodziny. Tradycja ich spożywania przetrwała od dynastii Song (960-1279)." (http://www.chinytolubie.pl/swieto-lampionow/)
Znalezione obrazy dla zapytania yuánxiāo
Jeśli macie wypróbowany przepis, to podzielcie się

Wg. https://pl.wikipedia.org/wiki/Lataj%C4%85cy_lampion
"Latający lampion (nazywany też lampionem szczęścia lub latarnią Kongminga) – mały papierowy balon wypełniony gorącym powietrzem, z otwartym dnem, gdzie umieszczony jest ogień. Jego oryginalna nazwa chińska to tian deng
W Azji, gdzie tradycyjnie się je wytwarza, puszczane są z okazji różnych świąt lub dla zabawy. Według azjatyckich wierzeń unoszący się w górę lampion zabiera ze sobą wszystkie troski i problemy, a ludziom przynosi szczęście i bogactwo"

Ja myśląc o światełkach do nieba wspominam cudowne wieczory nad morzem ....

A wracając do rzeczywistości
Kiedy pojawiło się marcowe wyzwanie Szuflady

dokładnie lampiony były pierwszym skojarzeniem, tyle że bardziej te z gry Scooby Doo 😊
ale też niezastąpiony Jing Jang.
Poczytałam, poszperałam
i wspomniała mi się też Mao
Wg Wikipedii
"Mao pomimo niskiego pochodzenia( której ojciec Mao Jia był stolarzem) została cesarzową."
Jest więc również powiązanie z rękodziełem ;)
I tak chcę podzielić się z Wami swoją pracą aby magia zaklęta w tych lampionikach(te wykonał Pawełek) cytuję " unosiły się w górę zabierając ze sobą wszystkie troski i problemy i ludziom przynosiły szczęście i bogactwo" :) a moja Mao niech symbolizuje wiarę w wykonywaniu swoich pasji :)Pozdrawiam


3 komentarze:

 1. Przepiękna interpretacja tematu :* Cesarzowa Mao mnie zachwyciła :*

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dziękuję :) ja podziwiam Twoje prace :) pozdrawiam

   Usuń
 2. Piękna praca. Dziękujemy za udział w wyzwaniu Szuflady.

  OdpowiedzUsuń

Dziękuję za odwiedziny :)
mazurowska.alicja@gmail.com